Przejdź do głównej zawartości

Pełnia i jego tajemnice

 


 Dziś będzie bardzo na świeżo, bo właściwie jeszcze jestem w trakcie czytania, ale nie mogłam się powstrzymać, żeby się z Wami nie podzielić spostrzeżeniami od razu.

Kolejna książka Małgorzaty Rogali świetnie napisana i godna polecenia! "Milcząc jak grób” to losy znanej nam już z serii o Agacie Górskiej i komisarzu Tomczyku policjantki Moniki Gniewosz. Jeżeli czytaliście serię o dwójce zakochanych w sobie policjantów, to przypomnijcie sobie ich koleżankę, maltretowaną przez męża i udającą przed otoczeniem, że nic w jej domu złego się nie dzieje.

Książka zaczyna się wyjazdem Moniki z Warszawy. Razem z nastoletnią córką Kornelią uciekają z dużego miasta, żeby wyciszyć się i zapomnieć o problemach. Monika jest w trakcie rozwodu, po licznych przesłuchaniach, ponieważ w obronie własnej postrzeliła męża. Dodatkowo, jej matka przebywa w więzieniu oskarżona o malwersacje finansowe. Musi więc uciec od wścibskich spojrzeń, podejrzliwych szeptów i ciągłej obserwacji przez kolegów policjantów. I tak trafia do Pełni, miasta, gdzie wakat na komisariacie nie jest obsadzony od 2 lat.A w Pełni wszyscy się znają… miasteczko, jakby ukryte w lesie, niezbyt otwarte na nowo przybyłych, w którym według plotek, nad brzegiem jeziora przechadza się duch topielicy.

Już pierwszego dnia w pizzerii komisarz Gniewosz zwraca na siebie uwagę miejscowych, chcąc zatrzymać wywołującego burdę syna miejscowego potentata, właściciela największej firmy remontowo- budowlanej w okolicy. Monika dostaje mieszkanie służbowe w pensjonacie Dobrzańskich, gdzie zaraz dowiaduje się od właściciela Michała, że ten bezskutecznie poszukuje  zaginionej dwa lata wcześniej żony- Gabrieli.

Z każdą stroną książki jest coraz bardziej ciekawie. Pojawia się miejscowa artystka Weronika, nieszczęśliwa i zdradzana żona biznesmena Ekielskiego, matka wywołującego burdy Kacpra i starszego, mającego problemy z wymową po tragicznym wypadku 20 letniego Igora.

Dowiadujemy się, że Dobrzańskiego i Weronikę łączyła licealna miłość, więc od razu zaczynamy się zastanawiać, czy mieli coś wspólnego oboje z zaginięciem jego żony. I co ma z tym zaginięciem wspólnego Igor? Chłopak narysował zaraz po zaginięciu Gabrieli grób i nagą kobietę, został jednak zignorowany przez komisarza policji.

Sprawy się komplikują, bo Igor zostaje ciężko pobity i lekarze walczą o jego życie. Monika już wie, że nie będzie to jednak spokojny pobyt w Pełni, musi tylko odkryć, czy Gabriela uciekła od męża, jak sugerują niektórzy mieszkańcy miasteczka, czy została zamordowana. W trakcie śledztwa dowiaduje się o zaginięciu cztery lata wcześniej innej młodej kobiety- Alicji, która jak mieszkańcy podejrzewają, utopiła się w jeziorze i nocami przechadza wokół niego, jako duch.

Dlaczego więc młody, milczący po wypadku Igor został zaatakowany? Czyżby widział mordercę? Czy przeżyje i będzie w stanie przekazać policji jakieś informacje? Jak potoczą się losy małżeństwa Ekielskich? Czy zdradzana żona wybaczy mężowi i połączą się w obliczu tragedii syna? Czy jednak zgodnie z przysłowiem, stara miłość nie rdzewieje i Weronika i Michał mają coś wspólnego ze zniknięciem jego żony? A co z rodzącą się przyjaźnią młodej Dobrzańskiej i córki komisarz Gniewosz? Czy dziewczyny po trudnych przejściach odnajdą siebie nawzajem? Dlaczego Pełnia została wybrana jako miejsce do życia przez znanego pisarza kryminałów? Czy nasza policjantka poradzi sobie z traumą kobiety maltretowanej i da radę poprowadzić śledztwo w sprawie zaginięcia Gabrieli i odkryć prawdę? Czy młody Kacper Ekielski zrozumie, że swoimi wybrykami może zmarnować sobie życie i wyjdzie jakoś na prostą? Jak potoczą się losy tego sennego, aczkolwiek bardzo tajemniczego miasteczka? Ja jeszcze nie wiem, tak samo jak Wy, ale już nie mogę się doczekać rozwiązania zagadki Pełni.

Umiejętność pisania polega na wciągnięciu czytelnika w świat książki od pierwszych stron. I taką zdolność posiada Małgorzata Rogala, każda jej książka wciąga i ciężko się od niej oderwać .Więc wybaczcie, ale wracam już do książki:)


Update trzy godziny później: książka przeczytana w całości i naprawdę warto! Będziecie bardzo zaskoczeni zakończeniem, ja jeszcze je analizuje w głowie:) żeby nic nie zdradzić milknę jednak, a Was bardzo zachęcam do lektury:)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...