Przejdź do głównej zawartości

"Czarownica ze wzgórza"- szaleństwo polowań na czarownice

 

Stacey Hall stworzyła książkę, która mnie totalnie oczarowała, gdyż ma w sobie wszystko co lubię, odrobinę historii, troszkę magii, cudownie wykreowaną historię, piękne opisy krajobrazu w tle.

Czarownica we wzgórza” to opowieść o trudnym okresie w dziejach ludzkości- urządzanych na szeroką skalę polowaniach na czarownice.

Mamy rok 1612, Fleetwood Shuttleworth, pani na Gawthorpe Hall w Lancaster spodziewa się dziecka. Urodzenie mężowi dziedzica to jej największe marzenie. W ciągu czterech lata małżeństwa przeżyła już trzy przedwczesne porody. Będąc w kolejnej ciąży znajduje list od lekarza do jej męża, w którym to lekarz ostrzega, że kolejny poród może ją zabić. Kobieta zastanawia się długo czemu Richard ukrył przed nią ten list i nie mogąc sobie poradzić z dziwnymi uczuciami udaje się na spacer, w czasie którego spotyka tajemniczą dziewczynę Alice Gray.

Ta od razu rozpoznaje, że Fletwood jest w ciąży i oferuje jej swoje usługi jako akuszerki mówiąc, że potrafi ocalić życie kobiety w czasie porodu. I w ten sposób los obu kobiet łączy się ze sobą nierozerwalnie.

Dzięki zabiegom Alice, jej nalewkom, Fletwood zaczyna coraz lepiej znosić ciężę, jest szczęśliwa i spokojna.

W tym czasie znajomy małżeństwa, sędzia pokoju Roger Nowell przygotowuje się do procesu kilku kobiet z okolicy oskarżonych o czary. Aresztuje on całą rodzinę Device, oszczędzając jedynie małą dziewczynkę Jannet licząc na to, że zdradzi ona praktyki czarodziejskie, którymi oddawała się jej rodzina. Na razie mała Jannet wskazuje Alice jako „przyjaciółkę” jej rodziny, co automatycznie rzuca na nią oskarżenie o konszachty z diabłem.

Obiecuje, nie będziecie chcieli oderwać się od tej opowieści. Czy Alice zostanie oskarżona i skazana za czary? Kim jest tajemnicza kobieta w ciąży, której istnienie przez przypadek odkrywa Fletwood? Czy może ona faktycznie ufać mężowi? Czy urodzi zdrowie dziecko i przeżyje?

No i czy wśród czarownic powieszonych na wzgórzu nad Lancaster 20 sierpnia 1612 roku znajdzie się Alice Grey?

Autorka, brawurowo między wierszami próbuje nam pokazać, że wcale w tych czasach nie chodziło o polowanie na czarownice To nie walka ze złem w postaci szatana i jego wyznawców była kluczowa. To co się działo w tym okresie, to było polowanie, ale na kobiety. Inteligencja, wiedza, ambicja, umiejętności lecznice, znajomość ziół, to były cechy totalnie nieakceptowalne przez mężczyzn reprezentujących kościół katolicki, więc pod osłoną walki z szatanem, próbowali się oni po prostu pozbyć zagrażających ich pozycji kobiet.

To są tylko oczywiście moje wnioski na podstawie lektury, przeczytajcie i wyciągnijcie swoje spostrzeżenia!



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...