Przejdź do głównej zawartości

"Paryska krawcowa"- czyli Paryż w czasie II wojny światowej oczami zwykłych kobiet

 



Książek poruszających temat II wojny jest mnóstwo. Jedne są świetnie napisane, inne troszkę gorzej. Jedne zapomina się szybko, inne długo tkwią w naszej pamięci. I właśnie jedną z tych, które bardzo mi się spodobały i ciężko mi o niej zapomnieć jest Paryska Krawcowa.

Mamy rok 2017, młoda Angielka, która nie do końca umie sobie sobie poradzić po samobójczej śmierci matki sprzed lat, decyduje się na radykalną zmianę w swoim życiu i ubiega się o staż w Paryżu w znanej agencji, gdzie zostaje przyjęta na rok.

Przeznaczenie sprawia, że Harriett trafia do pracy do budynku na 12 Rue Cardinale, tego samego, przed którym zostało zrobione tajemnicze zdjęcie odnalezione przez Harriett w rzeczach po matce.

Zdjęcie przedstawia 3 młode kobiety i jest podpisane: Claire, Vivienne, Mireille, Paryż, maj 1941.

Harriett wie tylko tyle, że Claire to jej francuska babcia, o której nikt nigdy w jej rodzinie nie chciał opowiadać. Nowa praca w tym samym budynku, co na zdjęciu, to dla niej motywacja do rozpoczęcia poszukiwania śladów z przeszłości na temat swojej babci i jej koleżanek ze zdjęcia.

Paryż, rok 1940, dwie młode przyjaciółki starają się jakoś żyć w okupowanym Paryżu, pracując w jednej z najbardziej znanych przed wojną pracowni krawieckich. Każda z nich pochodzi z innego regionu Francji, w Paryżu znalazły się w poszukiwaniu lepszego życia, tak zastała ich wojna.

Claire zakochuje się w wzajemnością w niemieckim oficerze, nie potrafi zrozumieć dlaczego ta relacja nie jest akceptowana przez jej środowisko. Mireille natomiast zaczyna działać we francuskim ruchu oporu. Początkiem 1941 roku dołącza do nich przybyła z Lille Vivienne Giscard. Dziewczyny nawiązują przyjaźń, ale Vivienne unika wyjść towarzyskich, spotkań, ewidentnie coś ukrywając przez przyjaciółkami.

Każda z nich pochodzi z innego regionu Francji, w Paryżu znalazły się w poszukiwaniu lepszego życia, tak zastała ich wojna. Każda na swój sposób próbuje sobie z nią poradzić. Czy miłość Claire i Niemca przetrwa? Czy zostanie zaakceptowana? Czy Mireille poradzi sobie z śmiertelnie niebezpieczną działalnością dla Resistance? I kim tak naprawdę jest Vivienne? Czy wnuczce Claire uda się znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania? I czy dzięki losom swojej babci i jej przyjaciółek pokona dromony, z którymi jej matka nie dała sobie rady? Przekonajcie się sami, ja gorąco do tego zachęcam.

Książka piękna, wzruszająca momentami, pokazująca, że nawet w tak okrutnej wojennej rzeczywistości jest zawsze odrobina nadziei na lepsze jutro, bo przyjaźń i miłość potrafią wiele pokonać. I wcale nie jest ona tylko dla osób lubiących tematykę wojenną, jest to książka dla każdego, kto lubi się wzruszać i szuka w literaturze rożnych emocji.







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...