Przejdź do głównej zawartości

Miłość w czasach wojennych- Narzeczona nazisty

 

Czy miłość jest możliwa w okresie panowania nienawiści, poniżenia i śmierci?

Jaką postać taka miłość przyjmuje i czy można się w niej zatracić, podczas gdy inni nie mają żadnych szans na przeżycie?

Na te pytania stara się odpowiedzieć Barbara Wysoczańska w książce „Narzeczona nazisty”.

Hania Wolińska, studentka germanistyki dostaje propozycję pracy w Gdańsku jako dama do towarzystwa niemieckiej hrabiny. W 1938 roku na zaproszenie Pani von Richter przyjeżdża do Monachium, gdzie poznaje wnuka swojej pracodawczyni, Johanna von Richer. Ten zaręczony z inną kobietą młody człowiek bardzo ją fascynuje, z wzajemnością i w końcu oboje postanawiają być razem. Szczęśliwa i zakochana Hania wkracza na niemieckie salony jako narzeczona hrabiego.

Pomimo licznych przyjęć, zabaw, nie są w stanie nie zauważać dziejącego się wkoło zła. Znikają ludzie, mienie żydowskie jest niszczone albo konfiskowane.

Oboje próbują się jakoś odnaleźć w ogarniającym Niemcy fanatyźmie hitlerowskim. Rodzina musi dokonać wyboru, być z Hitlerem lub przeciw niemu. Brat Johanna wstępuje do SS, siostra zaś wpada w środowisko przeciwników nazizmu. Hania i Johann poznają wysokich rangą oficerów, obracają się w środowisku ludzi będących bardzo blisko Furhera, ale nie potrafią zaakceptować panującej wkoło przemocy.

Hania zostaje równocześnie zwerbowana przez polskie władze do przekazywania informacji dotyczących planów Hitlera wobec Polski i całej Europy. Obserwowana przez niemieckich dygnitarzy, dręczona przez przyszłych teściów, Polka nie do końca umie się odnaleźć w świecie swojego ukochanego i wraca do Warszawy, gdzie okazuje się, że jej rodzina nie jest w stanie zaakceptować jej relacji z Niemcem.

Rozdzieleni przez wojenną zawieruchę, zostają zmuszeni do stoczenia moralnej walki o miłość, stojąc po obu stronach barykady- Johann jako żołnierz Wehrmachtu, wcielony siłą, muszący walczyć dla bezpieczeństwa całej rodziny i Hania, coraz bardziej angażująca się w działalność konspiracyjną Warszawy.

Czy miłość ma szanse przetrwania w takich warunkach? Jak zmieniają się ludzie w obliczu zagrożenia, czy śmierci bliskich? Czy są w stanie zachować w sobie jakiekolwiek uczucia przeżywszy tak traumatyczny okres? Na te pytania powinniście znaleźć odpowiedź czytając „Narzeczoną nazisty” i ja was gorąco do tego zachęcam.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...