Przejdź do głównej zawartości

"Słowik"- opowieść chwytająca za serce

 


            „Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje nam, kim jesteśmy”. Te piękne i jakże głębokie słowa to motto przewodnie jednej z moich ukochanych książek, jednej z moich ulubionych autorek.

            „Słowik” Kristin Hannah to książka, która doprowadza do łez, wzrusza i wywołuje cały wachlarz emocji. I sprawia, że te już dość odlegle wydarzenia z okresu II wojny światowej, stają nam się bardzo bliskie. Dla mnie jest to o tyle ważna opowieść, że skupia się na kobietach, pokazuje jak trudne były ich wybory w tamtym okresie i jak musiały sobie radzić ze światem, gdzie królowała śmierć, strach i głód.

Poznajemy historię dwóch sióstr, których oprócz więzów rodzinnych nie łączy w zasadzie nic. Vianne jest mężatką, matką, najważniejsza jest dla niej rodzina. Jest poważna, roztropna, poukładana. Isabelle, młodsza o 10 lat, to całkowite przeciwieństwo siostry. Jest zbuntowana, niepokorna, ale też ciekawa świata.  Kiedy w 1940 roku do Francji wkraczają niemieckie oddziały, zaczyna się okupacja. Obie siostry rozpoczynają walkę o przetrwanie w tym okrutnym wojennym świecie. Każda stara się walczyć na swój sposób.

Vianne, opuszczona przez męża, który poszedł walczyć z wrogiem, musi przyjąć pod swój dach niemieckiego kapitana. Isabelle wstępuje zaś do ruchu oporu. Starsza siostra musi zmierzy się z głodem, strachem o dzieci. Stanie przed niesłychanie trudnymi wyborami. Czy zdradzi przyjaciółkę Żydówkę? Czy odważy się zaryzykować własne życie by pomóc dzieciom żydowskim?

Młodsza siostra będzie zaś codziennie narażać życie, uczestnicząc w różnych akcjach organizowanych przez ruch oporu. Czy wśród tej ciągłej adrenaliny, napięcia i stałego niebezpieczeństwa wiszącego nad nią, Isabelle znajdzie też czas na miłość?

Wydawać by się mogło, że Vianne biernie egzystuje, byleby tylko przetrwać wojnę, natomiast Isabelle walczy ryzykując życie, bo chce pokonać wroga, ale czy aby na pewno tak jest?

Tytułowy „Słowik” to postać inspirowana życiorysem Andre de Jongh, belgijskiej działaczki ruchu oporu, ale nie jest to absolutnie jej biografia. Nie zdradzę Wam, która z sióstr nim jest, dla mnie tak naprawdę, to one obie. Obie walczące i obie muszące zapłacić wysoką cenę za swoje wybory wynikłe z konieczności walki.

            Oczywiście książek o II wojnie światowej jest mnóstwo. Dla mnie jednak „Słowik” to nie tylko kolejna historia o wydarzeniach wojennych. To przede wszystkim opowieść o cichych bohaterkach tamtego okresu. Matkach, opuszczonych przez walczących mężów żonach i młodych kobietach, próbujących znaleźć swoje szczęście, czy miłość na przekór panującym okolicznościom. Autorka nie opisuje bitew, czy działań wojennych, dla niej najważniejszy jest zwykły człowiek, czy prosta rodzina. I to w jaki sposób radzą sobie z wojną i złem, które jej towarzyszy.

Przekonajcie się sami, jak piękna i pełna emocji jest ta książka.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...