Przejdź do głównej zawartości

Powieść historyczna, czyli to co lubię najbardziej:)



 

            Każdy z nas ma swoją ulubioną przestrzeń książkową, w której po prostu czuje się najlepiej. Jedni czytają tylko kryminały, inni wybierają romanse, czy powieści fantastyczne. Oczywiście są mole książkowi, do których nieskromnie się zaliczam, którzy czytają właściwie wszystko. Jednak i ja mam swoją ukochaną dziedzinę, bo najbardziej przyciągają mnie książki historyczne.

Historia to był mój ulubiony przedmiot w czasach szkolnych, więc wybór powieści historycznej, to połączenie u mnie dwóch pasji właśnie, historii i czytania.

Nawet na studiach pisałam licencjat z francuskiej powieści historycznej, ale nie będę Was zanudzać szczegółami;)

            Muszę jednak wspomnieć, że powieść historyczna to bardzo ogólne pojęcie. Tak naprawdę pod tym hasłem kryje się kilka rodzajów książek historycznych.

Znajdziecie tutaj książki dokładnie odwzorowujące wydarzenia minionych epok, w których autor wiernie przedstawia wszystkie fakty, bazując na kronikach, przekazach i innej dokumentacji historycznej.

Jeżeli zależy Wam na wiernym poznaniu historii, ale z pewną fabułą w tle, to dla mnie mistrzem w tej dziedzinie jest Kamil Janicki. Jego „Damy przeklęte”, Damy ze skazą”, czy „Damy polskiego imperium” to cudowne opowieści o kobietach ważnych dla historii Polski, ale często zapomnianych, ewentualnie tylko wspominanych w szkole. Dla mnie lektura książek Pana Janickiego, to była cudowna lekcja o roli kobiet w rozwoju polskości, czy też przyczyniających się do upadku naszego kraju. Nie ma w tych książkach owijania w bawełnę, czy koloryzowania pewnych wydarzeń. Autor przedstawia nam suche fakty historyczne, ale w taki sposób, że ma się wrażenie czytania typowej powieści fabularnej.

Istnieją oczywiście też książki historyczne, w których to fikcyjni bohaterowie mierzą się z daną epoką. Cała akcja skupia się wtedy na wymyślonej przez autora fikcyjnej postaci. A wydarzenia, czy postacie historyczne stanowią tylko tło dla wymyślonej przez autora fikcji. Mistrzem tego typu książek jest na pewno Ken Follet, jego saga historyczno- przygodowa ( „Filary Ziemi”, Świat bez końca” „Niech stanie się światłość”) to dla mnie mnie mistrzowskie wykorzystanie tła jakim jest rozwój Anglii, chrześcijaństwa, czy ustroju feudalnego, do przedstawienia życia zwyczajnego człowieka w tamtych czasach. Człowieka, niewiele różniącego się od tego współczesnego. Mogłabym wymienić jeszcze innych pisarzy, np. Julię Quinn, czy książki, takie jak „Katedrę w Barcelonie”, Władca Barcelony", całą serię książek o II Wojnie Światowej, itp. Jest tego tak dużo, że na pewno znajdziecie coś dla siebie. 

 I mamy typ powieści historycznych, które osobiście lubię najbardziej. Książki, w których bohaterami są autentyczne osobowości historyczne, a  cała akcja toczy się wokół życia wybranej osoby i na wydarzeniach, które miały miejsce za jego życia. Szczególnie lubię czytać o kobietach, bo jednak to one są często tylko nieśmiało wspominane na kartach historii, a przecież ich rola była nie raz tak samo ważna, jak ich mężów, ojców, czy wujów.

Philipa Gregory, Renata Czarnecka, C.W. Gortner, Anne O’Brian, Ellen Alpsten i Elżbieta Cherezińska to zdecydowanie moje ukochane autorki. Jest wiele, wiele innych, świetnych autorek, czy autorów specjalizujących się w powieściach historycznych. Twórczość każdego z nich jest naprawdę wyjątkowa. A wy? Macie swoich ulubieńców? 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...