Przejdź do głównej zawartości

Odkrywanie historii mało nam znanej w powieści "Norbertanin"

 

            Ponieważ książka historyczna jest moim ulubionym gatunkiem literackim, to po nią sięgam najczęściej. Czasami wybieram autorów znanych, czasami trafiają się debiuty, czy nowe dla mnie nazwiska i to też jest świetne w literaturze, że ciągle coś pozwala nam odkrywać nowego. Podobnie jest z historią, znamy wiele faktów, znane postacie historyczne, ale ciągle możemy poznawać ją, pogłębiać swoją wiedzę. Piękne jest to, że właśnie literatura daje nam te możliwości, nawet powieść historyczna może uczyć i wnosić coś nowego do naszej znajomości wydarzeń historycznych, czy zwyczajów panujących w poprzednich epokach. Przez przypadek trafiła w moje ręce powieść „Norbertanin” P.M. Sleeve’a i koniecznie chciałabym polecić tą pozycję wielbicielom historii z racji na jej walory odrywające nieznane zwyczaje, wydarzenia, czy postacie.

            Autor opowiada w swojej opowieści o czasach naprawdę mało znanych, a co więcej wspomina o postaciach historycznych, o których w szkołach się nie uczy, także pierwszym dużym atutem tej książki jest właśnie element poznawczy.

P.M. Sleeve przenosi nas do XIII wieku, gdzie liczne księstwa niemieckie królują na terenach cesarskiej Rzeczy. I chociaż mają one formalnie jednego zwierzchnika w osobie Rudolfa Habsburga, to nie cieszy się on miłością i zbyt dużym poważaniem wśród swoich poddanych. Terenami Saksonii i Turyngii rządzi ród Wettin, a książę Wettin otwarcie wypowiada się na temat nieudanych rządów Rudolfa Habsburga.

Młodziutki Gunter Arnstein z saksońskiego rodu, zostaje przeznaczony przez swoich rodziców do życia w klasztorze, jak pozostali jego bracia. Nawet śmierć starszego o dwa lata brata Guntera nie powstrzymuje rodziców od decyzji ofiarowania młodszego syna Bogu. Do zakonu Norbertanów zawozi Guntera starszy brat Albrecht. Oboje zastanawiają się, co słychać u ich najstarszego brata- Bucharda, również przebywającego z jednym z zakonów. Ten młody człowiek miał spore problemy z pogodzeniem się z życiem zakonnym. Był przyłapywany na licznych wybrykach, czy wizycie u kobiet lekkich obyczajów. Surowa kara sprawiła dopiero, że się opamiętał. Gunter boi się więc, czy będzie w stanie podołać surowym klasztornym regułom. Na miejscu zaprzyjaźnia się z Marcusem, niewiele starszym od siebie nowicjuszem, a ich relacja sprawia, że młody Arnstein szybko się aklimatyzuje w zakonie. Ich nauczycielem zostaje pochodzący z Normandii brat Guillaume. Gunter czuje, że dużo się uczy od brata Guillaume’a, zaczyna jednak zauważać pewne dziwne powiązania panujące w klasztorze. Nie każdy może zostać przyjęty do klasztoru, liczy się znaczenie danego rodu, pieniądze, które mogą zostać oferowane na rzecz danego zakonu. Duchowieństwo traci swoje prawdziwe powołanie jakim jest służenie Bogu i zwraca się coraz bardziej ku dążeniu do władzy i bogactwa. Mieszanie się arcybiskupów, czy innych wielkich kościoła w politykę, uczestniczenie w spiskach, zbrojne konflikty, sprawiają, że coraz trudniej znaleźć na ziemiach cesarskiej Rzeszy spokojne, bezpieczne od konfliktów tereny. Czy klasztor będzie takim miejscem, w którym młodym Gunter odnajdzie spokój i uchroni się od zła wynikłego z walk wielkich panów? Czy w tym świecie intryg i politycznych zawirowań jest jeszcze miejsce na ideały rycerskie pochodzące jeszcze z czasów Karola Wielkiego? I jaką rolę odegra duchowieństwo w niszczeniu ideału karolińskiego Królestwa Bożego na ziemi?

Koniecznie przekonajcie się sami!

            „Norbertanin” nie jest książką łatwą. Mało w niej dynamiki, nagłych zwrotów akcji, czy znanych wydarzeń historycznych. Jest to jednak powieść bardzo ciekawa, dająca nam możliwość poznania historii właściwie nam nie znanej, pokazująca życie klasztorne również zapomniane, czy pomijane na kartach historii. A co najważniejsze, jest to powieść pokazująca zakończenie epoki Karola Wielkiego, tego ideału rycerskości i duchowieństwa służącego Bogu i zwyczajnym ludziom. Dlatego zachęcam do jej lektury.


Norbertanin

P.M. Sleeve

Wydawnictwo Agrafka

Powieść historyczna

liczba stron:452

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...