Przejdź do głównej zawartości

W poszukiwaniu miłości i szczęścia- "Córka generała" Magdaleny Witkiewicz

         

        Są takie książki, które w nas siedzą, nawet po odłożeniu ich na półkę. Wywołują one taki melancholiczny stan połączony z potrzebą zastanowienia się nad swoim życiem, jego aspektami. Sprawiają, że doceniamy nasze życie, ewentualnie motywują do zmiany. I do tych powieści należy niewątpliwie „Córka generała” Magdaleny Witkiewicz. Opowieść o miłości i różnych jej obliczach w trudnych czasach przedwojennych i wojennych, inspirowana autentycznymi wydarzeniami, wzrusza niesamowicie.

            Magdalena, tłumaczka niemieckiego, rozwódka, matka dorastającej córki, poznaje Andreasa Schmidta. Między młodymi rodzi się uczucie, postanawiają wyjechać więc do domu Magdaleny na Kaszuby, żeby odpocząć od zgiełku miasta. Na miejscu, na strychu, w wiekowej, pięknej kołysce Magdalena odnajduje stare dzienniki. Zaczyna czytać i dzięki tymi zapiskom nie tylko przenosi się w czasie, ale również poznaje piękną historię swojej rodziny.

Gdańsk, w okresie międzywojennym zwany Wolnym Miastem Gdańskiem, nie należy ani do Polski, ani do Niemiec i jest tyglem wielu narodowości. Polacy, Żydzi, Niemcy, wszyscy żyją obok siebie, daje się jednak wyczuć końcem lat trzydziestych niepokój związany z narastającą popularnością Adolfa Hitlera. Generał von Hummel, wierny ideałom Hitlera, przebywający już na emeryturze, prowadzi bujne życie towarzyskie, chętnie chwaląc się znacznie młodszą żoną, piękną, umuzykalnioną córką i synem, któremu przekazuje swoją fascynację do wodza Hitlera. Zgadza się, żeby Elise studiowała, chociaż uważa, że rolą kobiety jest siedzenie w domu. I właśnie na studiach Elise poznaje Polaka Andrzeja Tapera. Między młodymi rodzi się miłość. Niestety ich relacja nie jest akceptowana ani przez rodzinę Elise, ani przez polskich znajomych Andrzeja. Jedynie narzeczona jego przyjaciela- Halina, zaprzyjaźnia się z młodą Niemką. Andrzej, działający w tajnym stowarzyszeniu, namawiany jest przez przełożonych do wykorzystania znajomości z Niemką, w dodatku córką tak wysoko postawionego wojskowego. Czy wykorzysta relację z Elise w imię patriotycznych uczuć do kraju?

Matka dziewczyny boi się oficjalnie sprzeciwić mężowi, pomaga jednak córce w ucieczce na ślub Haliny i Józka. Niestety zjawia się Generał i zmusza córkę do opuszczenia przyjęcia. Jak potoczą się dalsze losy młodych? Czy uda im się być w końcu razem? Andrzej, z obawy przez zbliżającą się zawieruchą wojenną wyznacza miejsce, gdzie będą się mieli spotkać po wojnie, jeżeli los ich rozdzieli.

Halina od dzieciństwa zakochana jest w przyjacielu swojego brata- Józefie. W końcu młodzi się pobierają, ale zaraz wybucha wojna. Józef ginie w bójce, zostawiając młodą żonę w ciąży. Kobieta stara się funkcjonować dalej, a kiedy na świat przychodzi synek, jest szczęśliwa. Nie waha się też, kiedy matka Andrzeja Tapera prosi ją o pomoc w nakarmieniu dziecka ukrywającej się Żydówki- Rebeki. Kiedy Rebeka zostaje zamordowana przez Niemców, Halina bierze jej synka na wychowanie, ryzykując własnym życiem. Czy młoda kobieta z dwójką małych dzieci przetrwa ciężkie czasy wojenne? Czy spotka kiedyś swoją przyjaciółkę Elisę, o której często myśli? I co tak naprawdę odkryją Magdalena i Andreas te parędziesiąt lat później, grzebiąc ba strychu w starym domu?

            „Córka Generała” to jest piękna, wzruszająca opowieść o miłości, umiejętności godzenia się ze swoim losem, poszukiwaniu szczęścia i chęci przetrwania. Pokazuje ona, że pomimo trudnych czasów, smutku, łez, czy śmierci, zawsze istnieje nadzieja, że warto wierzyć, nie poddawać się i szukać sposobu na szczęśliwe życie.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...