Przejdź do głównej zawartości

"Królowa głodu", czyli Chmielarz w całkiem nowej odsłonie

 


             Dawno nie byłam w takim szoku czytelniczym, jak po odłożeniu najnowszej książki Wojciecha Chmielarza. Szoku, ale w takim bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Świetny autor książek kryminalnych, a nawet powiedziałabym kryminalno- psychologicznych, pokazał w powieści „Królowa głodu” całkowicie inną stronę swojego talentu, tak jakby inną stronę swojej osobowości pisarskiej. I ja jestem nią zachwycona. Obraz świata postapokaliptycznego miesza się nam z elementami horroru, świat magii, upiorów i dziwnych stworów przeplata ze światem rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Ta mieszanka wydawałoby się nie powinna była się udać, ale nic bardziej mylnego. „Królowa głodu” to powieść potwierdzająca ogromny talent i niesamowitą pomysłowość autora.

            Po przegranej wojnie z Konfederacją, Księstwo Kuźni Zachodu przestaje istnieć. Tereny dawnego państwa stają się miejscem niebezpiecznym, a ludzie, którzy przeżyli wojnę, umierają z powodu głodu, albo padają ofiarą groźnych, czających się w okolicznych lasach zwierząt. Nielicznie powstałe osady separują się od siebie, a jedynymi nowo przybyłymi na te tereny, są poszukiwacze żywmetalu, niezwykle rzadkiego i posiadającego tajemnicze właściwości kruszca. Poszukiwacze często cierpią na dziwną chorobę zwaną „głodem”, na którą nie ma lekarstwa.

Do jednej z osad, zwanej Kaźnią, zmierza Bram Huyegens. Podczas podróży zostaje zaatakowany przez żleboniedźwiedzia. Udaje mu się przeżyć dzięki pomocy Lisieckiego, Polaka, żyjącego w samotności w głębi lasu, którego jedynym towarzyszem jest milcząca, mała dziewczynka.

Młodzieniec w osadzie podaje się za poszukiwacza metalu. Nie mający jednak żadnego bagażu, czy sprzętu do poszukiwań, Bram wydaje się mocno podejrzanym dla miejscowych. Szczególną uwagę zwraca na niego okrutny i trzymający całą osadę w żelaznym uścisku, lokalny szeryf Siren i Sava, piękna właścicielka jedynego miejscowego hotelu, pełniącego również funkcję burdelu. Sava, której towarzyszy poraniona bliznami Ellen, proponuje mu pomoc. Bram będący tak naprawdę wysłannikiem sąsiedniego królestwa, ma do zrealizowania tajną misję, której celem jest ratowanie ziem dawnego Księstwa. Jednak ludzie, których napotyka na swojej drodze, mogą być ogromną przeszkodą w realizacji celu. Czy może zaufać właścicielce burdelu? Każda z napotkanych osób, ma swoje sekrety, nie każda chce, by ujrzały one światło dzienne. Oprócz okrucieństwa ludzi, Bram będzie musiał się zmierzyć z żądnymi ludzkiego mięsa i krwi stworami, które opanowują las w ciągu nocy. Kim tak naprawdę jest Bram? I czy znajdzie sojusznika w świecie pogrążonym w chaosie panującym po zagładzie Ziemi? I czym jest ta obłąkana siła pochodząca z głębi lasu?

            Nie da się przejść wobec tej książki obojętnie. Akcja wciąga od pierwszych słów w zasadzie, jest dynamicznie, jak w najlepszym westernie, a momentami robi się romantycznie z zabarwieniem lekko erotycznym. Czasami pojawia się strach i daje się odczuć panującą wszędzie grozę, jakbyśmy czytli krwawą baśń, w której krew leje się strumieniami. A nagle jesteśmy świadkami swojskiej, wręcz przyjacielskiej atmosfery i rodzących się relacji zbliżonych do przyjaźni, a nawet miłości. Przez ten melanż gatunkowy właśnie ta książka jest tak niesamowita. Do tego dochodzą rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, tacy wymykający się schematowi „czarny lub biały”. Ktoś kto wydaje nam się dobry, na kolejnych stronach wykazuje się strasznym okrucieństwem, a czarny bohater nagle pokazuje, jak wiele ma w sobie współczucia, miłości i chęci niesienia pomocy innym. Dla mnie jest to fantastyka w najlepszym wydaniu. I teraz już nie wiem, czy wolę Chmielarza- autora kryminałów, czy tego nowego, dającego się nam poznać w „Królowej głodu”.


 


A Wy co sądzicie?  



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...