Przejdź do głównej zawartości

Finał długo oczekiwanej serii "Siedem sióstr"- historia Pa Salta

 



            Jestem pewnie tylko jedną z milionów czytelniczek na całym świecie, które wyczekiwały z wytęsknieniem i napięciem na ostatnią część serii „Siedem sióstr” Lucindy Riley. Pamiętam, jak duży szok przeżyłam, kiedy dowiedziałam się o śmierci autorki, a potem jeszcze większy, kiedy jej syn Harry Whittaker postanowił kontynuować dzieło matki i zakończyć całą serię wyczekiwaną historią pa Salta. Z jednej strony strasznie się cieszyłam, że będzie zakończenie, z drugiej bardzo obawiałam, czy Harry podoła, bo Lucinda była dla mnie jedną z najlepszych pisarek na świecie. Harry Whittaker udowodnił, że jest nieodrodnym synem Luciny i odziedziczył po matce ten niesamowity talent do tworzenia historii niezwykłych, porywających duszę czytelnika.

            Adoptowane córki Pa Salta wraz z niedawno odnalezioną siódmą siostrą spotykają się na pokładzie jachtu Tytan, by oddać hołd swojemu ukochanemu ojcu i w ten sposób podziękować za możliwość odnalezienia swoich korzeni. Merry, która nigdy nie dorastała z pozostałą szóstką jest przerażona tym spotkaniem, zwłaszcza, że prawnik przekazuje jej list od pa Salta, w którym ten wyjawia, że jest jego biologiczną córką i przekazuje pamiętnik, który zaczął prowadzić jako mały chłopiec, do przeczytania. Kobieta jednak uznaje, że jako siostry, powinny czytać pamiętnik ojca wszystkie w tym samym czasie.

            W 1928 roku ogrodzie słynnego rzeźbiarza Landowskiego zostaje znaleziony wycieńczony chłopiec. Pomimo tego, że nie mówi i nie zdradza skąd pochodzi, ani kim jest, Landowski przyjmuje go pod swój dach. Chłopak pokazuje, że ma niesamowity talent muzyczny, dlatego rzeźbiarz zapisuje go do konserwatorium muzycznego, a jego nauczyciel zleca mu wizyty w sierocińcu, sugerując, że tylko wśród rówieśników zacznie on na nowo mówić. Tam poznaje Elle i od tej pory stają się nierozłączni. Jednak przeszłość, przed którą mały Atlas ucieka, nie daje o sobie zapomnieć, dlatego decyduje się on na tułaczkę po całym świecie, towarzyszy mu ukochana. Przebywając w różnych miejscach, oboje natrafiają na cudownych i niezwykłych ludzi, którzy pomagają ten dwójce przetrwać. Zło jednak czai się ciągle w pobliżu i w końcu atakuje w najmniej spodziewanym momencie…

            Czy córki dowiedzą się, dlaczego Pa Salt postanowił je adoptować? I czemu nigdy nie poznały jego ukochanej? Czy będzie im dane poznać historię małego Atlasa i zrozumieć postępowanie ojca, jako dorosłego już człowieka? I jak poradzą sobie ze wszystkimi tajemnicami, które ukażą się w dzienniku? I czy będą w stanie zaakceptować pogodzić się z rozwiązaniem tej największej i najbardziej dla nich bolesnej tajemnicy?

            Ta niezwykła opowieść wciągnie was bez reszty. Nie da się oderwać od tej historii, jest tak cudownie przepełniona dobrocią, miłością, wiarą w drugiego człowieka, że można zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. Lucinda Riley słynęła z tworzenia książek, które dotykają najskrytszych zakamarków duszy i jej syn pokazał, że też potrafi tak emocjonalnie pisać. Niewątpliwym atutem tej opowieści jest też niezwykła podróż po kontynentach, które zmagały się z wieloma plagami, czy problemami, poczynając od rewolucji bolszewickiej, poprzez II wojnę światową, czy walkę o zniesienie segregacji rasowej. Jeżeli jeszcze nie znacie tej cudownej serii, to gorąco zachęcam do poznania całego cyklu o siedmiu siostrach i ich niezwykłym ojcu.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

                 Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę 😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli 😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.                Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazi...