Przejdź do głównej zawartości

"Anna 1410" - Dorota Pająk- Puda

 



            Jeżeli szukacie niezwykłych książek historycznych, to mam dla Was prawdziwą perełkę😊 Właściwie każda książka tej autorki to niesamowita uczta literacka, zachwycająca w szczegóły historyczne, jak i przepięknie ubrana w emocje i uczucia głównych bohaterek, którym autorka oddaje w swoich dziełach głos. Ja uwielbiam każdą postać, o której autorka zdecydowała się opowiedzieć. Dzisiaj chciałabym Wam polecić najnowszą książkę Pani Doroty Pająk- Puda, jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, którą autorkę mam na myśli😊 Tym razem Pani Dorota postanowiła nam przybliżyć postać drugiej, właściwie zapomnianej żony Władysława Jagiełły. „Anna 1410” to historia Anny Cylejskiej, która musiała żyć w cieniu swojej poprzedniczki, świętej królowej Jadwigi.

            Anna została wybrana na żonę króla Władysława ze względu na swoje pochodzenie. Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazimierza Wielkiego i kuzynka Jadwigi Andegaweńskiej, była przedstawicielką rodu Piastów. Ponoć to sama Jadwiga przed swoją śmiercią wskazała Annę, jako swoją następczynię. Kiedy przybywa do Krakowa, zostaje jednak wysłana do klasztoru. I długo musi czekać na ślub z królem Polski. Anna pragnie być kochaną przez króla i uznawaną przed poddanych. Jednakże nie udaje jej się zdobyć jego miłości. Liczne poronienia, narodziny córki, zamiast wyczekiwanego syna, który mógłby być wskazany jako następca tronu, a do tego liczne oskarżenia o zdrady, nie ułatwiają jej życia jako królowej i nie pomagają  w zdobyciu przychylności swojego męża. Pani Dorota genialnie ukazuje nam obraz kobiety nieszczęśliwej i udręczonej. Udręczonej ciągłym żebraniem o uczucie. Najpierw opuszczonej przez własną matkę, potem ciągle porzucanej przez męża, udającego się w liczne podróże, czy na wyprawy wojenne. I zrozpaczonej kolejnymi poronieniami, czy oskarżeniami o zdradę. I umierająca ze świadomością, że jej mąż kocha inną kobietę. Postać smutna, nieszczęśliwa, ale dzięki Pani Dorocie pokazana jako cudowna kobieta, która próbowała w życiu zaznać odrobiny szczęścia i miłości.

            „Anna 1410” to powieść, która na długo zostaje w pamięci. Nie tylko dlatego, że jest to rzetelne świadectwo historyczne. Pani Dorota przekazuje w książce ogrom swojej wiedzy i dba o każdy szczegół, przedstawia konflikt polsko- krzyżacki, ale też pokazuje życie w tamtej epoce, od zwyczajów, zabaw, po jedzone potrawy. Dla mnie jednak najważniejsze jest ukazanie postaci Anny, jej emocji, uczuć, które są tak realne, że chwytają za serce. Nie ma lepszej powieści historycznej niż taka, która obok wiedzy, potrafi też dostarczyć czytelnikowi całą gamę emocji. Pani Dorota potrafi to doskonale połączyć  i spod jej pióra wychodzą niesamowite, subtelne obrazy kobiet, które musiały zmierzyć się z trudnymi czasami, wyborami i powinnościami, wynikłymi z ich urodzenia. „Anna 1410” urzeka, wzrusza i sprawia, że długo się jeszcze o jej osobie myśli. I właśnie za to cenię twórczość Pani Doroty najbardziej. Wybiera ona ważne bohaterki z dziejów naszej historii i dzięki przepięknym opowieściom na ich temat, nawet jeżeli ich życie bywało smutne, ocala je od zapomnienia. Mam nadzieję, że jeżeli jeszcze nie znacie książek Pani Doroty, to zdecydujecie się na ich poznanie, bo naprawdę warto.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Matylda droga ku przyszłości" Anety Krasińskiej

                 Dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym Polska przeżywała swój rozkwit ekonomiczno- polityczno- kulturowy. Odzyskawszy niepodległość i przeżywszy dramat wielkiej wojny, kraj podnosił się szybko, ale był też miejscem wielu kultur, czy narodowości. Nieomal w każdym większym mieście można było ten tygiel kulturowy zauważyć. Polacy żyli obok Niemców, Żydów i Rosjan i pomimo starć natury politycznej, czy kulturowej, każdy szukał swojego miejsca w nowej Polsce.   Pani Aneta Krasińska w książce „Matylda droga ku przyszłości” cudownie pokazała Łódź z okresu międzywojennego, oddając doskonale ducha tej epoki i nie zapominając o zwykłych ludziach, którzy próbowali znaleźć swoje szczęście.                Antoni Daszkowski wraca po wojnie do domu i pomimo dręczących go wojennych koszmarów, stara się normalnie funkcjonować, skupiając się na dbaniu o swoją rodzinę. Nie jest ...

"Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły" autorstwa Doroty Pająk- Puda

                 Znacie moi drodzy króla, który był gotowy wyrzec się władzy i korony w imię miłości? Na pewno na myśl przychodzi Wam Zygmunt II August, który dla Barbary Radziwiłłówny był gotów porzucić królewskie życie, by być z ukochaną. Ale wiecie co? On wcale nie był jedyny. Miłość bywa podstępna, przychodzi nieproszona i nie chce się zakończyć, nawet jeżeli całe otoczenie jest jej przeciwne. I nie tylko Zygmunt II chciał dla takiego uczucia zmienić swoje życie. Był inny władca… Chcecie się dowiedzieć o kim mowa? Zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Doroty Pająk- Puda. „Elżbieta Granowska królowa Władysława Jagiełły” to opowieść o uczuciu, które nie powinno było się narodzić.                Życie kobiety w średniowieczu nie było łatwe. Sprowadzane do roli żon i matek rzadko kiedy sprzeciwiały się swojemu losowy. Były jednak i takie, które za nic miały sobie panujące wówczas ogran...